Czy mogę wybudować ośrodek wczasowy na zgłoszenie? Jeden domek na każde 500 m kw.- brzmi kusząco, od czego zacząć?

To częste pytanie jakie słyszymy przez telefon: „W telewizji mówili, że będzie łatwiej budować na zgłoszenie, to czy mogę wybudować domki i wynajmować, a najlepiej na działce rolnej’?

 

Zgodnie z zobowiązującymi przepisami na 01.2021r. jest możliwa budowa budynków gospodarczych na zgłoszenie. Zgłoszenie to polega na przedłożeniu prostych rysunków rzutów, elewacji i szkicu sytuacyjnego na mapie do celów opiniodawczych do lokalnego wydziału budownictwa w starostwie powiatowym. Do zgłoszenia takiego, (na życzenie) organ wydaje zaświadczenie o niewnoszeniu sprzeciwu do złożonego zgłoszenia- tzw. „milcząca zgoda organu”. Jak już wcześniej wymieniono- dotyczy do budynków gospodarczych.

 

Czy zatem mogę taki budynek gospodarczy wybudować na dowolnej rolnej, rekreacyjne…?

Niestety ale planowana (na zgłoszenie) budowa takiego budynku musi być zgodna z tzw. „prawem miejscowym”, czyli Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Gminy. 

 

Co to jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? To część opisowa i graficzna opracowania, przedstawiającego planowane w danej gminie przeznaczenie terenów: np. na cele budowlane (mieszkalne, usługowe), rolne (siedliska, tereny upraw polowych), publiczne (ogólnodostępne) i inne.

 

Zatem budynek gospodarczy możemy zgłosić tylko na terenie, na którym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zabudowę (również na działkach rolnych w ramach gospodarstw rolnych). 

 

Co zatem z ośrodkiem wczasowym na zgłoszenie jako budynki gospodarcze?

Jeśli budynek, zespół budynków chcemy przeznaczyć na cele wynajmu turystom- wynajmowanie budynku gospodarczego jest użytkowaniem obiektu niezgodnie z przeznaczeniem.

Dodatkowo każdy obiekt, w którym chcemy prowadzić wynajem pokoi, apartamentów, domków musi być wybudowany zgodnie odpowiednimi przepisami.

 

 

Galeria zdjęć
IMG_20210520_131258Domki_drewniane_JarosławiecBiuro_projektowe_GEO-BUD.EU_zaprojektowało_kompleks_domków_w_Jarosławcu-_ośrodek_Balticus_(1)IMG_20210520_130313Biuro_projektowe_Darłowo_realizacje_Jarosławiec_domki_drewniane_projekt
Skontaktuj się z nami

ul.Okrężna 27

76-150 Darłowo

Telefon:

+48 604 436 283

E-mail:

biuro@geo-bud.eu